|

Jak zmniejszyć nos bez operacji?

A skąd w ogóle przyjdzie komuś do głowy taki pomysł, by szukać alternatywy dla operacji plastycznej? Raczej powszechnie wiadomo, że zabieg chirurgiczny uznany jest za sposób dający najbardziej przewidywalne i stabilne efekty?

Powody bywają różne. Bo chirurgiczna korekta nosa jest droga. Bo zastrzyk wydaje się bezpieczniejszy niż krwawe łamanie nosa pod narkozą. Bo ludzie boją się operacji i szukają mniej inwazyjnych alternatyw. Bo w Polsce jest nieuregulowane prawo. Itp. Itd. Powyższe powody wskazały moje obserwatorki na Instagramie, które wzięły udział w dyskusji o nieoperacyjnych sposobach zmiany kształtu nosa.

No i co z tym fantem zrobić?

Na pierwszym planie jedno z narzędzi do chirurgicznej korekty nosa.

Wiadomo, że jedynym rozsądnym sposobem korekty nosa jest operacja plastyczna? No wiadomo. Wiadomo, że taki zabieg do najtańszych nie należy (i są ku temu ważne powody)? Tak. Wiadomo, że każda operacja poprawkowa kosztuje zwykle 2 razy tyle, co operacja robiona po raz pierwszy? TAK. A z drugiej strony: wiadomo, że o korekcie nosa myślą zwykle młode osoby, które mogą nie mieć funduszy ani wiedzy na ten temat? To prawda. Takie prawo młodości.

Operacja plastyczna nosa odbywa się w znieczuleniu ogólnym, popularnej narkozie.

Pozwól, że podam Ci kilka faktów w sprawie korekty nosa:

  • Od lat w Polsce są ostrzeżenia w sprawie innych niż operacyjne metod zmiany kształtu nosa. Chirurdzy plastycy, którzy zwykle na różne tematy różne mają opinie – akurat w tej sprawie są jednomyślni. Zgodnie mówią, że do nosa nic nie powinno być wstrzykiwane ani wciągane. Kwas hialuronowy jest jedynym wyjątkiem (ale też z ograniczeniami). Bo nos jest tzw. okolicą trudną, w której przebiegają ważne naczynia krwionośne. Ryzyko zdrowotne jest i trzeba je przed zabiegiem akceptować.
  • Dość dawno temu, na początku 2021 Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej wydało ostrzeżenie, że „podawanie kortyzonu krystalicznego w celu niechirurgicznej korekcji nosa jest niebezpieczne i niezgodne ze sztuką lekarską”. Treść tego komunikatu jest tutaj. Zwróć uwagę jak wygląda bibliografia do tego ostrzeżenia. Jest podanych 15 anglojęzycznych źródeł, na które powołuje się Towarzystwo, ostrzegając przed zastrzykami z kortyzonu. To daje do myślenia!

  • Niedawno, na początku czerwca 2022 po raz kolejny została nagłośniona przez telewizję sprawa nieoperacyjnego zmniejszania nosa. Tym razem na tapecie był kortyzon ciekłokrystaliczny. Opowieści kobiet, które skorzystały z tego zabiegu z lekka przerażają. Program można obejrzeć tutaj. Zobacz go do końca, bo na końcu są ważne wnioski.
  • To prawda, że kwestia tego, kto może a kto nie może zajmować się zabiegami z zakresu medycyny estetycznej – nie do końca jest uregulowana. Na gruncie obecnego prawa (czerwiec 2022) nie ma przepisów, które mówią wprost, że tego typu zabiegi mogą robić wyłącznie lekarze. Nie-lekarze też mogą, jeśli tylko mają chęć i odwagę…

Tyle fakty.

Interpretacja?

Ocenę i interpretację całego zjawiska pt. „operacja nosa bez skalpela, bez operacji i/ lub tanio” – pozostawiam Tobie. I oczywiście zgadzam się z tym, że nos może być przyczyną kompleksów, obniżonej samooceny, itp., itd.,

ALE

w tej całej medycynie urody zdrowie powinno pozostać sprawą najważniejszą. No bo przecież po zabiegu estetycznym chcesz być nie tylko piękniejsza, ale również w pełni zdrowa. Chcesz? Prawda?

Jeśli temat Cię zainteresował, pobierz rozdział mojej książki „Medycyna urody. Co naprawdę działa” (kliknij grafikę poniżej). O nosie, sposobach na zmianę jego kształtu również w niej piszę. Poświęciłam temu cały rozdział. A poza tym jest o wielu różnych zabiegach estetycznych – tak z zakresu medycyny estetycznej, jak i chirurgii plastycznej.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *