Operacja plastyczna to jak wyjście do SPA lub kosmetyczki??
Ciekawe są takie opinie: operację plastyczną mogę zrobić u kogokolwiek. Efekt operacji plastycznej jest na zawsze. Operacja plastyczna to jak wyjście do spa. Serio nadal w to wierzysz?
To nie są jakieś moje wydumane mity, wyjęte z kontekstu. Te 3 zdania dość dobrze ujmują to, co czasem ludzie myślą o operacji plastycznej. No bo to przecież zwykła procedura „upiększająca”, kosmetyczna, estetyczna. A już na pewno nic, co by miało związek z prawdziwym szpitalem, narkozą, anestezjologią. W tym miejscu muszę Cię rozczarować.
A zanim rozczaruję, przyjrzyjmy się kilku mitom z bliska:
1. Operacja plastyczna to nic innego jak wyjście do kosmetyczki/ spa
Często słychać w klinikach chirurgii plastycznej, w których kolejka jest długa takie zdanie: „a moglibyście do mnie zadzwonić, jak ktoś zrezygnuje z terminu swojego zabiegu?”. Teoretycznie pewnie personel mógłby zadzwonić, ALE by przystąpić do operacji plastycznej, trzeba być odpowiednio przygotowanym. To przygotowanie obejmuje m.in. aspekty takie jak:
- Wykonanie badań laboratoryjnych + obrazowych.
- Odstawienie zawczasu leków i suplementów diety, które mogą wpływać na krzepnięcie krwi.
- Rozstanie z kofeiną i nikotyną odpowiednio wcześnie.
- Wyeliminowanie z diety produktów takich jak np. imbir, żeńszeń, czosnek, bo również mogą zaburzać krzepnięcie krwi podczas operacji, a to jest niebezpieczne.
Tego wszystkiego nie zrobisz „z dnia na dzień”. To wymaga czasu. Tak naprawdę do operacji plastycznej warto zacząć się przygotowywać ok. 3 miesiące wcześniej, mieć optymalne zdrowie (w tym np. dobry poziom wit. D) – po to, by potem móc cieszyć się sprawną rekonwalescencją i dobrymi efektami zabiegu.

2. Operację plastyczną mogę zrobić u kogokolwiek
Teoretycznie tak. Ale nie każdy chirurg da Ci takie same efekty. Efekty różnią się, m.in. w zależności od: talentu, doświadczenia, szkoleń, ilości zoperowanych pacjentów przez danego lekarza. Chcesz lekarza wybrać mądrze?
Sprawdź w czym specjalizuje się dany lekarz. Czym innym jest wykonywanie wszystkich zabiegów – powiększania piersi implantami, liposukcji, plastyki brzucha, plastyki powiek, korekty nosa, liftingu, czyli robienie wszystkiego po trochu. A zupełnie czymś innym jest koncentrowanie się np. tylko na operacjach plastycznych twarzy.
Czemu to ważne, by Twój chirurg plastyk był specjalistą w tym zabiegu, który planujesz wykonać? Sprawa jest dość prosta. Już K. Anders Ericsson z Uniwersytetu Stanowego na Florydzie dawno temu mówił, że osiągnięcie mistrzowskiego poziomu w danej dziedzinie wymaga poświęcenia 10.000 godzin na trening. Jeśli te 10.000 godzin życia ktoś poświęci na doskonalenie jednego-dwóch zabiegów, będzie miał doskonałe wyniki. Jeśli te 10.000 godzin rozproszy na liposukcję, plastykę brzucha, przeszczep włosów, korektę nosa, lifting twarzy – efekty raczej będą słabsze.

3. Efekt operacji plastycznej jest na zawsze
No bo skoro kosztuje to tak dużo, to już na resztę życia powinno wystarczyć! – brzmi znajomo? W sumie – to ja też miałabym takie życzenie. No bo w końcu od kogo jak od kogo, ale od chirurga plastycznego, to już chyba można wymagać super efektów, prawda?
To teraz chwila prawdy: chirurg plastyk cofa czas, ale go NIE zatrzymuje. Proces starzenia będzie dalej postępował, niestety. Nadal będzie też działać na nas grawitacja. Dlatego tak ważne są zabiegi podtrzymujące po liftingu.
W Dr FACE ten pakiet „serwisowy” to „Skincare po liftingu by Osuch”. Jest autorski protokół dr. n. med. Piotra Osucha stworzony specjalnie z myślą o Pacjentach po liftingu chirurgicznym deep plane face lift. Powstał we współpracy z amerykańskimi chirurgami plastykami. Obejmuje specjalny zestaw zabiegów z zakresu: laseroterapii, medycyny estetycznej, światłoterapii LED oraz tlenoterapii (hiperbaria). Wszystko po to, by stabilnie utrzymać efekty liftingu chirurgicznego. Bo nawet lifting głęboki (deep plane face lift), pomimo że twarz pięknie odmładza, procesu starzenia się nie zatrzymuje.
Dlatego nadal w mocy pozostają takie „nudne” zalecenia jak np.:
- zdrowy styl życia
- nie palić nikotyny
- nie pić alkoholu
- opalać się z głową
- dostosować dietę (od lat zalecenia w sprawie diety są niezmienne – dieta śródziemnomorska lub low carb)
- ruch na co dzień, w jakiejkolwiek formie
Operacja plastyczna to przede wszystkim operacja
Zabieg. Operacja. Jak zwał tak zwał. Chodzi o procedurę dość inwazyjną. Zabieg w znieczuleniu ogólnym (narkozie), pod okiem anestezjologa. Zabieg, który ma swój określony przebieg, wymagania, ryzyka i który kończy się rekonwalescencją. Rekonwalescencja jest nie tylko po to, byśmy my jako pacjenci mogli na końcu zobaczyć super efekt. To jest również czas dla organizmu na regenerację, na dojście do siebie. Bo operacja plastyczna jest dla organizmu wyzwaniem. Jest również sporym stresem.
Jeśli masz jakieś pytanie, napisz je w komentarzu. Odpisze 😉